מכירת רכב ישן, האם זה כדאי?

שלום לכולם, רציתי לספר לכם שהיום חזרתי אחרי יום עמוס בעבודה שלמדתי המון על המוזיאון האולימפי על החוויה וכל עולם הספורט.חבר שלי סיפר לי על כך שמכירת רכב ישן זה דבר מאד משתלם כי אין טעם להחזיק רכב ישן שכל פעם מתקלקל וצריך לשלם הון למוסך כדי לתקן את האוטו. בעקבות הסיפור הזה החלטתי לחקור קצת את הנושא ולכן כתבתי את המאמר הבא:

מה עושים עם רכב ישן?

אנשים רבים נוטים להיקשר לרכב שלהם, כמעט כמו אל בן משפחה, במיוחד אם מדובר ברכב ששירת אותם במשך שנים רבות. בשל כך, אנשים ממשיכים להשקיע בתיקון הרכב שלהם כל אימת שהוא מתקלקל, אף על פי שהם מוציאים כספים רבים שעלולים להיות מוצאים לריק, מכיוון שסביר להניח שהרכב יתקלקל שוב בקרוב. רכבים ישנים נוטים להתקלקל ולסבול מתקלות שונות ומשונות. החל מ"גיל" מסוים, החוק מכיר בתדירות התקלות, ולכן מחייב רכבים ישנים בטסט פעמיים בשנה, במקום פעם בשנה ברכבים רגילים. בשל כך, גם אותם אנשים אשר מנסים לשמור על רכבם האהוב בכל מחיר, עשויים לגלות כי החזקת הרכב שוב אינה משתלמת. תיקון הרכב עלול, לעיתים, לעלות יותר ממחיר המחירון שלו, הטסטים התכופים עולים סכומי כסף לא מעטים גם הם, ואת הכספים הללו מוטב להשקיע ברכישת רכב חדש. את הרכב הישן סביר להניח שאין אפשרות למכור בדרך רגילה, כך שבעל הרכב לא יוכל לקבל את שוויו בכל מקרה. הדרך הטובה ביותר להרוויח משהו מן הרכב הישן, וגם להיפטר ממנו בצורה טובה, היא הורדת הרכב מהכביש, דהיינו – מכירתו לפירוק. 

מכירת רכב לפירוק

מכירת רכב לפירוק נעשית בדרך כלל אצל סוחרי רכב או במגרשים המיועדים לפירוק מכוניות. מכירת רכב לפירוק היא בעצלהיא הדרך לרכב מיושן .אפשר להרוויח חלק משוויו של הרכב. המחיר המקובל על מכירת רכב לפירוק עומד על כ-8-10% ממחיר המחירון של הרכב, ולמעשה נע בין 1000 ל-3000 ₪ – כאשר המחיר משתנה על פי מצבו של הרכב. כשמשווים סכומים אלה לעובדה שאין דרך אחרת להשתמש ברכב, מגלים כי מדובר בסכום די גדול. חשוב מאד למכור את הרכב לאדם בעל תו סוחר, להודיע למשרד הרישוי על הפסקת פעילותו של הרכב, ולהעביר באופן רשמי את הרכב על שמו של הסוחר. לעיתים כדאי לערוך את מכירת הרכב לפירוק על ידי יבואניות רכב וחברות דומות, אשר מציעות שירות טרייד אין, בו הן רוכשות את הרכב הישן בתמורה לכך שהלקוח רוכש אצלן רכב חדש.

כיצד מתבצע הפירוק?

פירוק הרכבים נעשה, באופן כללי, בשלושה שלבים עיקריים. תחילה בודקים את הרכב על כל חלקיו, ומחפשים חלקים שעדיין תקינים ופעילים. חלקים כמו מנוע, אלטרנטור, מדחס, תיבת הילוכים, פנסים וכדומה, עשויים להיות תקינים לחלוטין גם ברכבים ישנים. לכן, חלקים אלו מוצאים מן הרכב, עוברים שיפוץ וחידוש ונמכרים כחלקי חילוף לרכבים אחרים. באותו אופן, ניתן לרוקן מן הרכב שמן, גז ודלק ולעשות בהם שימוש מתאים. שארית הרכב – השלדה לרכב, המעטפת וכל השאר – מועברים לגריטה, למעשה למעיכה של הרכב ולשימוש בברזל שלו, שכן שוויו העיקרי של רכב ישן או של רכב שנפגע בתאונה קשה הוא הברזל שבו, שהוא חומר יקר, וניתן להשתמש בו לייצור של מכוניות חדשות או מוצרי ברזל אחרים.

לסיום, מומלץ מאד להגיע למקומות אשר מציעים אפשרות של מכירת רכב ישן ובכך להרוויח כסף על רכב שרק גורם לבעיות כספיות וביקורים דחופים במוסך.
בנוסף, מומלץ לראות את הסרטון הבא על מכונית ישנה: